Kategoria Soczewki kontaktowe
Opublikowano 2016-04-01

Dowiedz się jak zakładać soczewki, jak je pielęgnować. Zastanawiasz się jaki płyn do soczewek wybrać? Zajrzyj do naszego wpisu na blogu!

Zakładanie soczewek
Pierwszym etapem dbania o higienę przy noszeniu soczewek jest ich zakładanie w odpowiedni sposób. Ręce muszą być czyste, a soczewki świeżo wyciągnięte z opakowania (bądź – w przypadku soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych – z pojemniczka w którym były zanurzone w płynie do pielęgnacji). Nie wolno zakładać soczewek, które spadły na ziemię lub zostały zabrudzone w inny sposób bez ich odpowiedniego oczyszczenia. Grozi to zakażeniem oka i rozwojem stanu zapalnego czy chorobowego. Jeśli zależy nam na wygodzie i braku konieczności przejmowania się czyszczeniem i pielęgnacją soczewek, warto rozważyć soczewki jednodniowe. W pozostałych przypadkach, trzeba zadbać o to, by odpowiednio zadbać o soczewki.

Pielęgnacja soczewek
Przy soczewkach jednodniowych w zasadzie nie musimy martwić się ich pielęgnacją. Po zużyciu soczewkę się po prostu wyrzuca. W przypadku soczewek dwutygodniowych bądź miesięcznych, trzeba je – po ściągnięciu – codziennie czyścić. Celem tego zabiegu  jest usunięcie z ich powierzchni osadów białkowych i lipidowych oraz mikroorganizmów. Pozwala to wydłużyć żywotność soczewki, ale przede wszystkim jest dowodem troski o nasze oczy i komfort noszenia kontaktów. Nieodpowiednia pielęgnacja soczewek może skończyć się infekcjami oczu.

Jak wybrać dobry płyn do soczewek?
Na rynku produktów jest bez liku – jak wybrać ten właściwy i czym się kierować?
Przede wszystkim płyn dobieramy do rodzaju soczewek. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z soczewkami twardymi, czy miękkimi, różny jest jego skład chemiczny. Poza tym płyny mogą być również jedno- lub dwufazowe oraz wzbogacane różnymi dodatkami, np. prowitaminą B5, która zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień oka. Warto też zwrócić uwagę na pojemność opakowania płynu i termin jego przydatności po otwarciu. Nie ma większego sensu kupowanie dużego opakowania trzymiesięcznego płynu, jeśli go nie zużyjemy (ale opłaca się taki kupić, jeśli kontakty nosi np. cała rodzina).

Płyny do soczewek różnej generacji
Płyn dobiera się również do typu soczewek. Inny skład chemiczny płynu przeznaczony jest do soczewek hydrożelowych (tzw. starszej generacji – np. iWear Easybalance) a inny do soczewek silikonowo hydrożelowych SiH (np. płyn iWear Multiclean)

Płyny do potrzeb specjalnych
Dla osób, które mają problemy z wrażliwością oczu stworzono specjalne płyny oksydacyjne. Ich działanie oparte jest na wodzie utlenionej, która rozpadając się na cząsteczki wody i tlenu, czyści soczewki. Ich ważną zaletą jest brak jakichkolwiek dodatków chemicznych i konserwantów (w składzie jest jedynie stabilizator, dzięki któremu cząsteczki płynu nie rozpadają się w trakcie przechowywania). Wybierają je również osoby ze skłonnością do alergii. Uwaga! Do pielęgnacji soczewek płynem oksydacyjnym konieczny jest specjalny pojemniczek.

Testuj i próbuj płyny
Przy pierwszych soczewkach najlepiej kupować małe opakowania płynów i przetestować kilka ich rodzajów. Nie ma reguły, w myśl której drogi płyn będzie lepszy. Każdy musi znaleźć odpowiedni produkt do swoich potrzeb.

Pojemniczek na soczewki
Bywa sprzedawany wraz z płynem, ale jeśli go nie ma i stosujesz pojemniczek zakupiony wcześniej,  pamiętaj, że trzeba go również regularnie wymieniać (raz na 1-3 miesiące). Dlaczego? Bo na jego ściankach gromadzą się osady i rozwijają bakterie. Oczywiście, pojemniczek czyści się płynem do soczewek (a nie wodą z kranu!). Najlepiej w tym celu wykorzystać czystą szmatkę nasączoną płynem (oczywiście taką, która nie pozostawia włókien i drobinek). Po każdorazowym wyjęciu soczewek z pojemniczka płyn należy wylać i przy ponowny umieszczeniu w nim soczewek, uzupełnić pojemniczek świeżą porcją płynu.

Każda soczewka na swoim miejscu
Ważną zasadą jest stosowanie tego samego pojemniczka dla tej samej soczewki. W przeciwnym razie może dojść do przeniesienia mikroorganizmów lub infekcji z jednego oka na drugie.

Stosuj krople do oczu
Przy objawach wysuszenia i niedostatecznego nawilżenia oka warto stosować specjalne krople do oczu, które poprawią nawilżenie. Mają one również pozytywny wpływ na żywotność soczewek.