Jak dobrać soczewki kontaktowe?

To, jakie soczewki kontaktowe wybierzesz, musi zależeć od kilku czynników. Najważniejszym jest oczywiście wada wzroku. Ponadto, warto przemyśleć, czy chcesz podkreślić kolor oczu lub czy jesteś w stanie odpowiednio pielęgnować soczewki, czy wolisz wyrzucać je po jednym dniu noszenia. Parametrów, charakteryzujących poszczególne typy soczewek, jest bardzo wiele. Pamiętaj jednak, że tę ważną decyzję musisz podjąć wspólnie z okulistą.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek?
Bardzo ważną kwestią, którą musisz przedyskutować z lekarzem, są wszelkie przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Ten sposób korekcji wzroku może nie być odpowiedni dla Ciebie, jeżeli:

  • nie możesz lub nie chcesz przestrzegać wszystkich procedur związanych z ich użytkowaniem i konserwacją,
  • masz kłopot zdrowotny, przez który zakładanie czy zdejmowanie soczewek bywa problematyczne, np. artretyzm palców rąk,
  • masz chorobę, która może wykluczać noszenie soczewek, np. nieustabilizowaną cukrzycę, nadczynność tarczycy, alergię, astmę lub inną chroniczną chorobę dróg oddechowych,
  • masz suche oczy, problemy z rogówką ( w tym nawracające infekcje), zespół  Sjögrena 1.

Jakie soczewki kupić?
Są różne typy soczewek, a ich dobór zależy od rodzaju wady wzroku, jaką posiadasz. Dla astygmatyków najlepsze są soczewki toryczne, u krótko i dalekowidzów sprawdzają się soczewki sferyczne lub asferyczne, dla osób, które mają problem z widzeniem blisko lub daleko położonych obiektów idealne będą soczewki progresywne. Odpowiedni rodzaj na pewno dobierze dla Ciebie okulista. Ty natomiast musisz zdecydować się na najbardziej dogodny tryb noszenia.

Dobieranie soczewek pod względem długości ich użytkowania:

  • soczewki jednodniowe (np. Proclear 1 Day, Freshlook 1-Day Colors, dailies Aqua Comfort Plus) – nie wymagają specjalnej pielęgnacji, gdyż wyrzuca się je po jednym dniu noszenia,
  • soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne – w tym przypadku jedna para soczewek jest przeznaczona do użytkowania w określonym czasie, jednak musisz pamiętać o ich codziennym zdejmowaniu, przemywaniu specjalnym płynem i przechowywaniu w przeznaczonym do tego pudełeczku, a po upływie 14 dni, miesiąca lub kwartału, musisz wymienić soczewki na nowe,
  • soczewki do ciągłego noszenia, czyli tzw. „day & night” (np. Air Optix Night and Day Aqua) – to dobry wybór dla Ciebie, jeśli nie chce Ci się pamiętać o zdejmowaniu soczewek przed pójściem spać – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii soczewki te przepuszczają więcej powietrza, więc są bezpieczne przy ciągłym użytkowaniu (zazwyczaj 6-7 dni).

 

Obecnie na rynku jest dostępny ogromny wybór soczewek, w tym soczewki kolorowe (zmieniające lub podkreślające kolor oczu) czy wzbogacone o właściwości nawilżające. Dobór soczewek bywa trudny, więc jeśli z początku będziesz mieć problem z podjęciem decyzji, możesz kupić soczewki kontaktowe na sztuki, aby sprawdzić, które są dla Ciebie najbardziej komfortowe.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?
Wiele zależy od marki, którą wybierzesz oraz klasy soczewek – im bardziej nowoczesna generacja, tym soczewki są droższe, jednak zarazem bezpieczniejsze i wygodniejsze. Często im więcej soczewek jest w opakowaniu, tym niższą mają cenę. Kupując soczewki, skorzystaj z pomocnego narzędzia, dostępnego np. w sklepie Vision Express, które umożliwia obliczenie kosztu dziennego użytkowania „kontaktów” – przekonasz się, że czasami soczewki kontaktowe kosztują użytkownika złotówkę lub niewiele więcej dziennie, co nie jest wygórowaną ceną, zważywszy na wygodę, którą dają.

Jak zakładać soczewki – porady dla początkujących
Pierwszą zasadą, jaką musisz się kierować, jest zachowanie najwyższych standardów higieny. Twoje dłonie muszą być czyste i suche. Zawsze też zakładaj soczewki przed zrobieniem makijażu.

Oto jeden ze sposobów:
Przed otwarciem blistra, delikatnie nim potrząśnij, zdejmij z pojemnika folię zabezpieczającą, wylej płyn z pojemniczka i palcem wskazującym delikatnie wyjmij soczewkę, upewniając się, że znajduje się na właściwej stronie.

Sprawdź, czy nie ma jakiegokolwiek zadarcia. Jeśli tak – wyrzuć soczewkę i wyjmij inną. Następnie, środkowym palcem dłoni, w której trzymasz soczewkę, delikatnie odciągnij w dół dolną powiekę, palcem drugiej dłoni unieś powiekę górną. Teraz przyłóż soczewkę do oka i mrugnij. Podobnie postępuj z drugą stroną. W żadnym wypadku nie używaj jakichkolwiek narzędzi (szczypce, pęseta) do obchodzenia się z soczewkami kontaktowymi. Nie przytrzymuj też soczewki paznokciami.

Jeśli ten sposób zakładania soczewek jest dla Ciebie problematyczny, poproś okulistę o poradę, a także zapoznaj się dokładnie z treścią ulotki dołączonej do opakowania, gdzie powinny znaleźć się wskazówki.

Jak zdjąć soczewki?
Zrób to przed zmyciem makijażu i po dokładnym umyciu i osuszeniu rąk. Kilka razy mrugnij, spójrz w górę i przesuń soczewkę w kierunku dolnej, białej części oka, następnie zdejmij ją palcem wskazującym i kciukiem. Przemyj i umieść w pudełeczku lub, jeśli używasz soczewek jednodniowych – wyrzuć.

Nauka zakładania i zdejmowania soczewek może wydawać się trudna, jednak wszystko jest kwestią wprawy. Odpowiedni dobór soczewek i ich właściwe użytkowanie sprawią , że Twoja wada wzroku nie będzie już dla Ciebie obciążeniem na co dzień, a co za tym idzie – polepszy się komfort całego Twojego życia.

1Contact lenses, WebMD, dostęp: 16.06.2016

Umów się na badanie wzroku

Nasi specjaliści czekają na Ciebie!